B2 vitamini Nedir, B2 vitamini eksikliği, B2 nelerde bulunur

B2 vitamini Nedir, B2 vitamini eksikliği, B2 nelerde bulunur

B2 vitamini nedir?

Riboflavin olarak da adlandırılan B2 Vitamini, çoğu hayvan ve bitki dokusunda bulunan suda çözünen bir vitamindir. Riboflavin, adrenal fonksiyonu desteklemeye yardımcı olduğu, sağlıklı bir sinir sistemini oluşturaya ve korumaya yardımcı olduğu bilinen ve besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmak da dahil olmak üzere önemli metabolik süreçleri kolaylaştıran temel B vitaminlerinden biridir.

B2 vitamini neden gereklidir?

B2 vitamini vücutta hayati metabolik süreçlerde yer alır ve enerji üretimi ve normal hücre fonksiyonu ve büyümesi için gereklidir. Yapılan araştırmalar, riboflavin / B2 vitamini’nin bir antioksidan olarak rol oynayabileceğini, potansiyel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olduğunu ve serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllerin çoğalmasını kontrol ederek kolesterol birikmesini engellediğini göstermektedir.

B2 vitamini desteği ile önlenebilecek veya hafifletilebilecek yaygın hastalıklar , yenidoğan sarılığı, anemi, anoreksi / bulimia, katarakt, bilişsel işlev (düşünme ve hafıza), depresyon ve migreni içerir.

B2 vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Riboflavin eksikliği (ariboflavinosis olarak adlandırılır) 0.5-0.6 mg / gün’den daha düşük dozlarda görülebilir. Çok az riboflavin zayıflık, boğazda şişlik / ağrı, şişmiş bir dil, deri çatlaması (ağızda çatlamış köşeler dahil), dermatit ve anemiye neden olabilir. Riboflavin / B2 vitamini eksikliği görme ve  gözlerde kaşıntı, sulanma, boğaz veya kanlı gözlerin yanı sıra gözlerin ışığa duyarlı olması ve kolayca yorulması gibi durumlara sebep olabilir.

Özel gruplar, yaşlılar, kronik hastalıklar ve alkolikler de dahil olmak üzere b2 vitamini eksikliğine özellikle duyarlı olabilirler. Doğum kontrol hapları alan kadınlar da takviyelerden yararlanabilirler – doğum kontrol haplarını alırken vücudun d riboflavin’i emme kabiliyeti azalır.

Bir yetişkinin ne kadar B2 vitaminine ihtiyacı var?

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre,  14-18 yaş arası kızlar için tavsiye edilen günlük B2 vitamini 1.0 mg’dır; 14-18 yaşlarındaki erkek ergenler için 1.3 mg; 18 yaşından büyük kadın yetişkinler için 1.1 mg; ve 18 yaşından büyük erkek yetişkinler için 1.3 mg. Hamile kadınların 1.4 mg B2 vitamini alması ve emziren kadınların 1.6 mg  B2 vitamini alması önerilir. Riboflavin eksikliği için daha yüksek risk altında olan kişiler (yukarıya bakınız) uygun dozlar için bir hekimle konuşmalıdır.

Bir çocuğun ne kadar B2 vitaminine ihtiyacı var?

Bebekler ve çocuklar tavsiye edilen günlük B2 vitamini  0-6 aylıkken 0.3 mg ; 7-12 aylık 0.4 mg; 1-3 yaş için 0.5 mg; 4-8 yaş için 0.6 mg; ve 9-13 yaş için 0.9 mg B2 vitaminine ihtiyaç vardır.

Gıdalardan yeterince B2 vitamini nasıl alırsınız? B2 vitamini nelerde bulunur?

Dengeli beslenen sağlıklı bireyler  için B2 vitamini takviyesi gerekmeyebilir. Riboflavin’in besin kaynakları arasında şunlar sayılabilir: süt ürünleri (süt, peynir ve yoğurt gibi), yumurtalar, zenginleştirilmiş veya takviye edilmiş tahıllar ve tahıllar, etler, karaciğer, koyu yeşiller (kuşkonmaz, brokoli, ıspanak ve şalgam yeşillikleri gibi), balık, kümes hayvanları, ve buğday. B2 vitamininin ışığa maruz kalmak suretiyle kolayca zarar görebildiğini aklınızda bulundurun, bu nedenle kağıt kartonlarda ve kutularda süt,yoğurt alın.

Çok fazla B2 vitamini ile ilişkili risk var mı?

B2 vitamininin fazlası idrar yoluyla atılır (genellikle geçici olarak idrarın alınmasından birkaç saat sonra parlak sarı renge dönmesine neden olur), bu nedenle yüksek doz için bir risk yoktur. Bununla birlikte, aşırı yüksek dozlarda böbrek taşı riskinde artışa neden olabilir. Çok yüksek dozlarda Işığa duyarlılık, kaşıntı ve yanma /batma hissi ortaya çıkabilir. Nadiren de olsa alerji ve anafilaksi (ciddi, tüm vücut alerjik reaksiyonu) bildirilmiştir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir