A vitamini nedir, A vitamini nelerde bulunur?

A vitamini nedir, A vitamini nelerde bulunur?

A vitamininin gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz.  A vitamini nedir, A vitamini nelerde bulunur, A vitamini hakkında bilmeniz gerekenler için okuyun.

A vitamini yararları nelerdir?

A vitamini, karaciğimizde depolanan yağda çözünen bir vitamindir. Gözlerimizi, cildimizi ve bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutarken büyümeye ve gelişmeye katkıda bulunur. A vitamini sağlıklı görmeyi sürdürmede önemli bir rol oynar.

A vitaminini genellikle hayvansal gıdalardan alırız , fakat biz de bitkilerde bulunan ve karotenoidler olarak adlandırılan bazı bileşiklerden A vitamini sentezleyebiliriz.

A vitamini, retinol, retinoik asit, retinal ve beta-karoten gibi bir çok provitamin A karotenoid içeren bir grup bileşiği tarif eder. Her tip A vitamini, retinil grubu olarak adlandırılan bir izoprenoid zincirine sahip bir beta-iyonon halkası içerir. Her iki yapı da vitamin aktivitesi için gereklidir.

Karotenoidler nelerdir?
Karotenoidler, sebze ve meyvede farklı miktarlarda bulunan bitkisel yapılardır. Koyu yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı sebzeler ve meyveler gibi parlak renkli besinler, karotenoid içerir.

Vücutta farklı işlevlere sahip birçok çeşit karotenoid vardır. Örneğin, bazı karotenoidler (beta-karoten gibi) vücutta A vitaminine dönüştürülebilir.

Her gün bir koyu yeşil ve bir portakal sebze ya da meyve yenmesi önerilmektedir. Bu tavsiyenin nedeni, bu gıdalardan gelen karotenoidlerin günlük A vitamini alımımıza katkı sağlamasıdır.

Ne kadar A vitaminine ihtiyaç duyarız

A vitamini, insanlar tarafından çok küçük miktarlarda gereklidir; Yetişkin erkekler ve kadınlar için önerilen alımlar, sırasıyla 1000 ve 800 mikrogramdır (μg; 1 μg = 0.000001 gram).

A vitamini nelerde bulunur, a vitamini hangi besinlerden alınabilir?

A Vitamini Kaynakları
A vitamini birçok hayvansal besinde . Karaciğer A vitamininin en zengin besin kaynağıdır.

Bitkiler A vitamini içermez, ancak birçok koyu yeşil veya koyu sarı bitki (havuç dahil) emilim sırasında intininal mukoza içinde retinole dönüştürüldüklerinden provitamin olarak işlev gören beta-karoten gibi karotenoidler içerir.

A vitamini, karaciğerde retinil esterler olarak depolanır ve gerektiğinde, diğer dokulara verilebilmesi için retinol bağlayıcı protein tarafından taşındığı, kan içine verilir.

Hayvansal Kaynaklar

Hindi Karaciğeri, Tavuk ciğeri ,Keçi peyniri, yumuşak, Süt , Somon, Yumurta

Bitki kaynakları (karotenoidler)

Fırında tatlı patates , Kabak ,  Havuç, Pişmiş ıspanak, Balkabagi, Kuru kayısı , Kavun

A vitamini veya beta karoten takviyeleri alarak kanseri önleyebilir?
Hayır. Kanseri önlemek için A vitamini veya beta karoten takviyelerinin kullanılması önerilmez. Aksine, araştırmalar bazı durumlarda bu takviyeleri almanın bazı kanser türlerinin riskini artırabildiğini göstermiştir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir