A vitamini nedir, A vitamini nelerde bulunur

A vitamini nedir, A vitamini nelerde bulunur

A vitamini nedir?

Hayvansal kaynaklardan elde edilen A vitamini, yağda çözünebilir ve retinoik asit, retinal ve retinol formundadır. Bu retinoidler dokularda depolandığından,  çok fazla miktarda hayvansal A vitamini vücutta birikebilir ve toksik hale gelebilir.

Meyve ve sebzelerdeki A vitamini, “provitamin A” -vitamin olarak da bilinir. İnsan vücudu tarafından kullanılabilir retinoidlere dönüştürülmesi gereken karotenoidler olarak da bilinen bir vitamindir. Karotenoidlerin birkaç farklı sınıfı vardır ve araştırmalar göstermektedir ki karotenoidler sağlık için birlikte çalışmaktadır . Takviyeler ile  alındıklarında,  genellikle “karışık karotenoidler” olarak adlandırılır. Vücut, bu bitki kaynaklı karotenoidlerden ihtiyaç duyduğu tüm A vitaminini yapabilir. Suda çözünürler ve vücutta birikmezler, bu nedenle fazlası zarar vermez.

500’den fazla karotenoid tespit edilmiştir; bunların yüzde 10’dan daha azı vücutta A vitaminine dönüştürülebilir . Yine de, A vitaminine dönüştürülemeyen kısmın da insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir- örneğin, likopenin prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

A Vitamini ne işe yarar?

A vitamini kemik büyümesinde, üreme ve bağışıklık sistemi sağlığında hayati bir rol oynar. Ayrıca cildin ve mukoza zarlarının bakteri ve virüsleri daha etkili bir şekilde uzaklaştırmasına yardımcı olur. Sağlıklı görme için önemlidir ve göz sağlığı için önemlidir.

A vitamini Eksikliğin Belirtileri Nelerdir?

A vitamini eksikliğinin  en erken işaretlerinden biri, gece körlüğüdür. Tedavi edilmezse kalıcı körlük ortaya çıkabilir. A vitamini eksikliği ayrıca kızamık ve zatürre gibi fırsatçı bulaşıcı hastalıkların ölümcül olmasını sağlar. Alkoliklerde A vitamini eksiklikleri gelişebilir ve sonuç olarak diyetlerinde A vitamininin zengin besin kaynaklarını içermelidir . Takviyeler alkolikler için yararlı olmayabilir, çünkü A vitamini karaciğerde depolanır ve mevcut karaciğer hasarı onları A vitamini toksisitesine daha duyarlı hale getirebilir. Bu gibi durumlarda, bir doktorun gözetimi önemlidir.

Ne kadar A vitaminine ihtiyaç vardır

Bir yetişkin için günlük 15.000 IU karışık karotenoid önerilmektedir. Önerilen  antioksidan formül, beta-karoten, alfa-karoten, likopen, astaksantin, lutein ve zeaksantin içerir.

Bir çocuğun ne kadar A vitamini ihtiyacı vardır?

Çocuklara yönelik günlük multivitaminlerin bir parçası olarak 5.000 IU karışık karotenoid önerilmektedir, ancak takviyeye başlamadan önce her zaman çocuk doktorunuza danışmalısınız.

A vitamini nelerde var, A vitamini hangi besinlerde bulunur?

Retinollerin en zengin hayvansal kaynağı sığır karaciğeridir:100 gr. mı 27.000 IU’dan fazladır, bu da bütün bir gün için birden fazla gereksinimdir. Karotenoidlerin en iyi doğal kaynakları havuç, ıspanak, lahana, kabak, kavun, mango, kabak ve tatlı patates gibi meyveler ve sebzelerdir.

Fazla A vitamini almak tehlikeli midir?

Bazı A vitamini formlarının kronik olarak aşırı alımı toksik olabilir. Retinol veya retinoik asit olarak ek A vitamini kullanmaktan kaçının ve bunun yerine, beta-karoten gibi (diğer karışık karotenoidlere ek olarak) bitki kaynaklı A vitamini öncüleri kullanın. Fazla a vitamini belirtileri saç dökülmesi, konfüzyon, karaciğer hasarı ve kemik kaybını içerir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir