B vitamini kompleksi

B vitamini kompleksi

B vitamini ne işe yarar, B vitamini Kompleksi hangi durumlarda kullanılmalıdır

Yiyecekleri yakıta dönüştürmede anahtar rol oynayan B kompleks vitaminlerinin kaygı, depresyon, kalp hastalığı ve adet öncesi sendromu (PMS) dahil olmak üzere çeşitli durumlarda faydalı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, bazı insanlar enerjiyi artırmak, ruh halini geliştirmek, belleği geliştirmek, cilt ve saç sağlığını artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için B vitamini kompleksi alır.

Sağlıklı beslenen insanların çoğu yiyeceklerden yeterince B vitamini alırken, bazıları 50 yaşın üzerinde olan, antasit ilacı veya çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, gastrit veya diğer sindirim bozuklukları gibi sağlık problemlerine sahip olan insanların B vitaminini takviye şeklinde alması önerilir.

Mide veya kilo kaybı ameliyatı geçirdiyseniz, düzenli olarak alkol alıyor veya vejetaryen veya vegan bir beslenme şekli uyguluyorsanız, B vitamini eksikliğine daha yatkın olabilirsiniz.

Hamile ve emziren kadınlar daha fazla B6, B12 vitaminine ve folik aside ihtiyaç duyabilirler.

B vitamini komplesinin Olası yan etkileri

B kompleksi takviyeleri suda çözünür olmasına ve vücutta uzun süre kalmamasına rağmen, takviye formundaki vitaminlerin büyük dozları bazı yan etkilere neden olabilir:

B3 (niasin): Ciltte kızarma veya ağrı, yüksek kan şekeri seviyeleri ve karaciğer toksisitesi.

B6 (piridoksin): Sinir hasarı, cilt lezyonları, böbrek fonksiyonlarının kötüleşmesi ve diyabetli ve ileri böbrek hastalığı olan kişilerde artmış kalp krizi, felç ve ölüm riski. Son çalışmalar, yüksek dozlarda B6 vitamini, kalça kırığı riskinin biraz artması ve akciğer kanseri riskinin (B12 vitamini ile birlikte alındığında) artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

B9 (folik asit): Böbrek hasarı, çocuklarda artmış insülin direnci, ve bazı kanser risklerinin artması ile ilişkili olabilir. Ayrıca B12 vitamini eksikliği tanısını maskeleyebilir.

B12 (kobalamin): Bazı insanlarda sivilce ve rosacea. B12 Vitamini, böbrek fonksiyonundaki azalmayı hızlandırdığı ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan insanlarda kardiyovasküler riskleri arttırdığı bulunmuştur. Folik asitle alınan yüksek B12 vitamini dozu, daha yüksek kanser ve ölüm riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Her bir B vitamini için, çoğu insanın ihtiyaç duyduğu şeyin üstünde, günlük olarak tolere edilebilir bir alım seviyesi (UL) vardır. UL’den daha fazlasını almak, yan etki olasılığınızı artırır.

Sağlıklı kalmak için çoğu insan, yapraklı yeşillikler, fındık, baklagiller ve baklagiller, kepekli tahıllar, yağsız protein, mantar ve yumurta gibi doğal olarak zengin B vitaminleri içeren besinlerle dengeli beslenerek ihtiyaç duydukları vitamin ve besinleri alabilir. Eğer B vitamini eksikliğini yoksa aşırı miktarda B vitamini almayı destekleyen sağlam kanıtlar yoktur.

Beslenmenizde yeterince B vitamini almıyorsanız, B vitamini takviyesi almak bazı insanlar için faydalı olabilir. B vitaminlerinde eksiklik, yorgunluk, anemi, iştahsızlık, depresyon, karın ağrısı, kas krampları, saç dökülmesi ve egzama gibi bir dizi belirtiye neden olabilir.

B kompleksi desteğinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanınıza danışın (ve eğer öyleyse, yiyeceklerden ve takviyelerden aldığınız toplam günlük miktarı dikkate alarak uygun miktarda B vitamini kullanabilirsiniz).