B Vitamini

B  Vitamini

B vitaminleri suda çözünebilen ve normal fizyolojik ve metabolik fonksiyonların korunmasında önemli rol oynayan vitaminlerdir. Genel olarak, B ailesinin genellikle B-kompleksi olarak adlandırılan sekiz bireysel üyesi vardır.

Her B vitamini benzersiz olsa da, birbirleriyle yakından ilişkili işlevlere sahiptirler. Vücut B vitaminlerini iyi depolayamamaktadır , ve alınması gereken b vitamini ihtiyacı stres, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, sağlıksız diyet uygulamaları, vardiyalı çalışma, hastalık ve zorlu seyahat programları gibi durumlarda artmaktadır.

B vitaminleri, enerji üretiminde, DNA ve RNA sentezi ve onarımında ve karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında önemli roller oynamaktadır. Ayrıca sakinleşmeye ve sağlıklı bir sinir sistemini korumaya yardımcı olurlar ve sağlıklı cilt ve kas dokusunun korunmasında önemlidirler.

 

B vitamini nelerde bulunur?

Hayvansal kaynaklı gıdalar ve etler, B vitaminlerinin birkaç önemli kaynağıdır, Kümes hayvanları, karaciğer, balık, kabuklu deniz ürünleri ve yumurtalar b vitamini açısından önemli gıdalardır. Örneğin, B12 vitamini sadece hayvan ürünlerinde bulunur. B vitaminlerinin bitki kaynakları arasında tam tahıllar, patates, fasulye ve mercimek bulunur. Yeşil yapraklı sebzelerde özellikle folat (B9 vitamini) yüksek iken, biotin (B7 vitamini) yumurta ve yapraklı yeşillikler de dahil olmak üzere çok çeşitli yiyecekte az miktarda bulunur.


B vitamini eksikliği belirtileri:

B vitamini eksikliği gelişmiş ülkelerde bile, görülebilir. B vitaminlerinin bir veya daha fazlasında eksiklik çeşitli hastalıklara neden olabilir. Örneğin, bir B6 vitamini eksikliği, depresyon ve dilin şişmesine neden olurken, B12 vitamini eksikliği, anemi, yorgunluk, hafıza sorunları oluşturabilir. Biotin eksikliği belirtileri, kuru cilt, kırılgan tırnaklar, saç dökülmesi ve yorgunluğu içerebilir.

 

B Vitaminleri:

Vitamin B1 – Tiamin
Vitamin B2 – Riboflavin
Vitamin B3 – Niasin
Vitamin B5 – Pantotenik Asit
Vitamin B6 – Piridoksin
B7 vitamini – Biotin
Vitamin B9 – Folik Asit Veya Folat
Vitamin B12 – Kobalamin


Fazla B Vitamini Alınırsa Ne olur?

Çoğu B vitamini idrarda elimine edilmesine rağmen, fazla alındığında bazı problemler ortaya çıkabilir. Örneğin, yüksek dozda niasin (vitamin B3) – günde 2-3 gramdan fazla – bazen kolesterolü düşürmek için kullanılır, ancak bulantı, sarılık ve yüksek karaciğer enzimlerine neden olabilir. Bunlar genellikle niasin kesildikten sonra ortadan kaybolur. Çok fazla piridoksin (B6 vitamini) zehirli olabilir, bu da uyuşukluk, karıncalanma ve hatta sinir hasarı ile sonuçlanabilir. B6 için önerilen günlük maksimum alım miktarı 100 mg’dır. Yakın tarihli bir çalışmadan elde edilen bulgular, yüksek B6 vitamini veya B12 vitamini alan erkeklerin, ( özellikle sigara içenlerde ) akciğer kanseri riskinde artış olabileceğini düşündürmektedir.

 

B Vitamini hapları

Takviye almayı tercih ederseniz, tüm B vitaminlerini içeren b vitamini komplesklerini alabilirsiniz, dilerseniz günlük multivitamin / multimineral takviyesi de alabilirsiniz. Multivitaminler genellikle B vitaminlerinin tam spektrumunu içerir, b vitaminlerinin tümünü içerip içermediğini kontrol ederek multivitamininizi seçebilirsiniz. Yalnızca tek bir B vitamini türünü almanın uygun olabileceği durumlar da vardır. Örneğin, B12 vitamini, H-2 blokerleri ve proton pompası inhibitörleri de dahil olmak üzere mide asidi kontrol eden ilaçları kullanan veya tip 2 diyabet tedavisi için ilaç kullanan kişiler için yararlı olabilir. B vitamini taksiyesine başlamadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir