B1 vitamini (tiamin)

B1 vitamini (tiamin)

 B1 Vitamini Nedir?

Daha yaygın olarak tiamin olarak bilinen B1 vitamini, suda çözünen bir vitamindir ve B vitamini ailesinin bir parçasıdır. B vitaminleri, sinir sistemi sağlığını desteklemeye yardımcı olur,   ve önemli metabolik süreçler için gereklidir.

B1 Vitamin  Neden Gereklidir?

B1 vitamini ( Tiamin ), karbonhidratların metabolizması için bir kofaktör görevi görür, nişasta ve şekerin vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiye dönüşmesine yardımcı olur ve sinir iletiminde önemli bir rol oynar. Tiamin sinir sistemi ve kas fonksiyonu dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik fonksiyonları etkiler; Karbonhidrat metabolizması; sağlıklı sindirim; ve dahası.

B1 vitamini, iştahsızlık, ülseratif kolit ve devam eden ishal gibi sindirim problemleri için kullanılır.

Tiamin ayrıca AIDS ve bağışıklık sistemini, diyabetik ağrıyı, kalp hastalığını, alkolizmi, yaşlanmayı, serebellar sendromu denilen beyin hasarının bir türünü, kemik yaralarını, katarakt ve glokom gibi görme problemlerini, hareket sorunlarını ve atletik performansı iyileştirmek için kullanılır. Diğer kullanımlar tip 2 diyabetli hastalarda servikal kanserin önlenmesi ve böbrek hastalığının ilerlemesini içerir.

Bazı insanlar pozitif bir zihinsel tutumu sürdürmek için tiamin kullanırlar; öğrenme yeteneklerini geliştirmek; artan enerji; stresle mücadele; ve Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere hafıza kaybını önleme. B1 vitamini Alzheimer Hastalığını Önlemede kullanılır.

B1 vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Çok az tiamin vücutta depolandığından, tükenme iki hafta kadar kısa bir sürede meydana gelebilir. Tiamin eksikliğinin semptomları, vücutta yetersiz alım veya aşırı tiamin kaybından, tiamin için artan bir gereksinimden kaynaklanabilir. Bazı insanlar tiamin eksikliği için daha yüksek risk altındadır. bunlar arasında, kronik alkolikler, ek multivitaminler ya da diyet tiamin olmadan yedi günden fazla damar yoluyla beslenen hastalar ve böbrek hastaları bulunmaktadır.

B1 vitamini (tiamin) eksikliği sonucu oluşan Beriberi üç alt tipe ayrılmıştır:

Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, Ellerde ve ayaklarda karıncalanma veya his kaybı, Tendon refleksleri kaybı, Alt bacakların kas fonksiyonu kaybı,

Islak Beriberi: kalp ve dolaşım sistemini etkiler. Bazen ölümcül bir durumdur, Yaygın belirtileri  anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma,  hipotansiyon gibi durumlardır.

Beyin: Özellikle alkol kullananlarda B1 vitamini eksikliği ciddi hasarlara neden olur., Alkoliklerin % 30 ila% 80’inde tiamin eksikliği olduğu düşünülmektedir, belirtileri Zihinsel karışıklık / konuşma zorlukları, Ağrı, İstemsiz göz hareketleri,Yürümede zorluk, Kusma.

Bir Yetişkin Ne Kadar tiamine ihtiyacı vardır?

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, 19 yaş ve üzerindeki yetişkinler için Tavsiye Edilen Günlük Ödeneği (RDA), erkekler için günde 1.2 mg ve kadınlar  için günlük 1.1 mg’dır. Gebe veya emziren kadınlar için günlük olarak 1.4mg olup oral olarak alınır. B vitamini komplekslerinde de b1 vitamini bulunmaktadır, kompleks olarak da alınabilir.

Bir çocuğun ne kadar  b1 vitamini ihtiyac vardır?

0-6 aylık bebekler için günlük b1 vitamini ihtiyacı 0.2 mg’dır; 7-12 aylık bebekler 0.3 mg’dır; 1-3 yaş arası çocuklar için 0.5 mg’dır; 4-8 yaş arası çocuklar için 0.6 mg’dır. 9-13 yaş arası çocuklarda 0,9 mg, 14-18 yaş arası erkekler için ise 1.2 mg; 14-18 yaş arası kızlar için  1 mg’dır, ancak takviyeye başlamadan önce her zaman çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Tiamin nelerde bulunur? B1 vitamini nelerde bulunur, tiamin hangi yiyeceklerde bulunur

B1 vitamini vücutta depolanmadığından düzenli olarak alınmalıdır. Tiamin açısından zengin besinler arasında baklagiller (fasulye, mercimek), sığır eti , tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, yulaf ezmesi, zenginleştirilmiş makarnalar, pirinç kepeği ve buğday tohumu, süt, fındık, tohumlar ve portakal bulunur.

B1 vitamini fazlalığı

Tiamin genellikle yüksek dozlarda bile güvenlidir ve toksik değildir. 100 mg’dan yüksek dozlar uyuşukluğa veya kas gevşemesine neden olabilir ve bazı kişiler, tiamin enjeksiyon yoluyla alındığında yanma hissi olduğunu belirtir.

Ayrıca;
Tiamin, aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı ilaçlar, bitkiler ve yiyeceklerle olumsuz etkileşime girebilir:

İlaçlar: Antasitler, barbitüratlar, diüretikler ve tütün, emilimini azaltarak tiamin düzeylerini düşürür
Gıdalar: Alkol, gazlı içecekler, kahve ve çay ve çiğ deniz ürünleri tiyamin eksikliğine yol açabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir