B3 vitamini (niasin ) Nedir, nelerde bulunur?

B3 vitamini (niasin ) Nedir, nelerde bulunur?

B3 vitamini Nedir?

Niasin olarak da bilinen B3 vitamini, aslında niasin (nikotinik asit) ve niasinamitten oluşur. B vitamini ailesinin bir parçası olan suda çözünen bir vitamindir. B vitaminleri, adrenal fonksiyonu desteklemeye, sağlıklı bir sinir sistemini oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olur . Ayrıca B3 vitamini önemli metabolik süreçler için gereklidir. Niasin, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir.

B3 vitamini Neden Gereklidir?

B3 vitamini, kalp hastalığı riskini azaltır ve iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürür. Niasin ayrıca astım kaynaklı hırıltılı solunum sıklığını azaltabilir ve ateroskleroz,  kalp krizi, Alzheimer hastalığı ve osteoartritin tedavisinde veya önlenmesinde yardımcı olabilir.

B3 vitamini Eksikliğin Belirtileri Nelerdir?

Pellagra, yetersiz beslenmeye  nedeniyle gelişen vitamin B3 vitamini Eksikliğiyle oluşan bir beslenme hastalığıdır. Pellagra belirtileri arasında deri sorunları, ishal, demans ve depresyon bulunur.

Bir yetişkinin ne kadar B3 vitamini ihtiyacı vardır?

Yetişkinler için Tavsiye Edilen günlük B3 vitamini 16 ila 18 mg arasındadır ve günde en fazla 35 mg alınmalıdır. B3 vitamini B vitamini kompleksleri ile takviye edilebilir.

Bir çocuğun ne kadar B3 vitamini ihtiyacı vardır?

Çocuklarda tamamlayıcı niasin veya niasinamidin güvenli kullanımını önermek için yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

B3 Vitamini nelerde bulunur?

Somon ve ton balığı, yumurta, yapraklı sebzeler, brokoli, domates, havuç, tatlı patates, avokado, fındık, kepekli tahıllar, baklagiller ve mantarlar B3 vitamini açısından iyi beslenme kaynaklarıdır.

Fazla B3 Vitamini zararlı mıdır?

Besin kaynaklarından çok fazla B3 vitamini almak zordur, ancak vitamin hapı kullanırken çok fazla niasin alabilirsiniz. Reaksiyonlar, kızarma, kaşıntı, sinirlilik ve baş ağrılarından bağırsak kramplarına, mide bulantısına ve ishale kadar uzanır. Yüksek dozlarda niasin, karaciğer toksisitesine neden olabilir; günde 3 gramdan fazla olan dozlar, sadece dikkatli bir tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır (örneğin, yüksek kolesterol tedavisinde). Gut, anormal kalp ritimleri ve mide ülserlerinin kötüleşmesi de çok yüksek dozlarda B3 vitamini kullanımı sonucu oluşabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir