Balık yağı ve Omega 3

Balık yağı ve Omega 3

Ne kadar balık yağı almalıyım

Birçok insan, alması gereken  balık yağı miktarına  odaklanır, ( 1000 mg ya da 1200 mg gibi), ama önemli olan omega-3’dür. Balık yağından yararlandığımız kısım burasıdır. Önemli iki tip omega-3 yağ asidi EPA ve DHA’dır. Bu omega-3’ler doğal olarak somon balığı, pisi balığı, sardalya ve hamsi gibi yağlı balıklarda bulunurlar. Balık yağı ve omega 3 takviyelerinde genellikle bu balıklardan faydalanılır.

EPA ve DHA ne işe yarar?

Düzenli EPA ve DHA alımı sağlığınızda olumlu bir rol oynayabilir. EPA ve DHA, vücuda verildiği zaman, hücre zarlarına (kalp hücreleri gibi) dahil edilir ve esnek hücre zarlarını desteklemeye yardımcı olur. Bilim insanları, EPA ve DHA nın faydaları konusunda araştırma yapmaya devam etmektedir.

Ne kadar EPA ve DHA ihtiyacım var?

Sağlık kuruluşları, yetişkinler için haftada iki porsiyon yağlı balıklar için alım tavsiyeleri önermektedir; bu, günde yaklaşık 500 miligram (mg) EPA ve DHA’ya eşittir. Kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskini taşıyan yetişkinlere bu miktardan fazlası doktor tavsiyesi ile önerilebilir. Destekleyici ancak kesin olmayan araştırmalar, EPA ve DHA omega-3 yağ asitlerinin tüketiminin koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Akşam yemeğinde tüketilen balıklar EPA ve DHA almak için bir yol olsa da, çoğu insan omega-3 almak için haftada iki ila üç kez yağlı balık yemez. Dahası, doğal olarak EPA ve DHA sağlayan balıkların dışında çok az sayıda gıda kaynağı vardır. Bu sebeple gıda ile alımın yanı sıra omega 3 ve balık yağı takviyelerinin bu kadar popüler olması şaşırtıcı değildir.

Bir Balık Yağı / Omega-3 takviyesinde Nelere Bakmalıyım?

Öncelikle, önemli olanın omega-3 miktarı olduğunu unutmayın. Balık yağı satın alırken kapsül başına düşen  omega-3’lerin miktarını belirlediğinizden emin olun. Çoğu doktor 1000 ila 1200 mg balık yağı tavsiye etmektedir, çünkü bu balık yağı miktarı doktorun tüketmenizi istediği toplam omega-3 miktarını içerir. 1000 mg veya 1200 mg balık yağı 1000 veya 1200 mg omega-3’lere eşit değildir. Standart 1000 mg’lık bir balık yağı kapsülü, 300 mg omega-3 sağlar ve 500 mg EPA ve DHA tavsiyesini karşılamak için en az iki kapsül gerekli olacaktır. Bir balık yağı / omega-3 takviyesinde EPA ve DHA miktarını belirlemek için “içindekiler” etiketini okuduğunuzdan emin olun.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir