Biotin ve Saç Sağlığı

Biotin ve Saç Sağlığı

Biotin, yiyeceğin enerjiye dönüştürülmesinde rol oynayan bir B vitaminidir. Doğal olarak birçok gıdada bulunur, biotin, yağ asidi ve kan şekeri (ayrıca glikoz olarak da adlandırılır) oluşumu için gereklidir. Bazen “H vitamini” olarak adlandırılan biotin, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olur.

Çoğu insan diyetlerinden yeterince biotin alırken, vücutta barsaklardaki bakteri tarafından da üretilir. Tıp Enstitüsüne göre, 19 yaş ve üstü yetişkinler için günlük yeterli alım, genellikle diyet tüketimi ile elde edilebilen 30 mcg’dir.

Her ne kadar biotin eksikliğinin nadir olduğuna inanılıyor olsa da, aşırı alkol kullanan veya fazla miktarda çiğ yumurta beyazı tüketen kişilerde (biotin emilimini engelleyen bir protein içeren) ortaya çıkabilir. biotin eksikliği, enflamatuar barsak hastalığı ve karbamazepin ve diğer antikonvülsanlar, antibiyotikler veya izotretinoin gibi ilaçların genetik bir bozukluğu da biotin ihtiyacınızı artırabilir.

Biotin eksikliği belirtileri

Biotin eksikliği belirtileri arasında saçın incelmesi, kırmızı pullu döküntü (özellikle göz, burun ve ağız), depresyon, halsizlik, halüsinasyonlar ve kollarda ve bacaklarda karıncalanma bulunur.

Daha fazla biotin almanın kan şekerinizi düzenlemeye, saç büyümesini (kaş, kirpik ve sakal büyümesi dahil) desteklemeye ve çivileri güçlendirmeye yardımcı olabileceğini iddia edilmektedir. Ayrıca hamilelik sırasında önemli bir besin olarak kabul edilir.

Ayrıca biotin takviyelerinin metabolizmayı hızlandırabileceğini ve dolayısıyla kilo kaybını artırabileceğini iddia edilmektedir.

Saç için Biotin

Biotin saç, cilt ve tırnaklar için popüler bir takviye olmasına rağmen, biotin takviyesi almanın saç dökülmesini durdurabileceğini veya saç veya tırnak büyümesini teşvik edebileceğini gösteren çok az kanıt vardır.

Benzer şekilde, biotin şampuanı veya diğer saç ürünlerini kullanmak herhangi bir yarar yaratması muhtemel değildir.

Diğer ilaçlarla birlikte biotin takviyesi almanın, çocukluk çağı alopesi ile ilişkili saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Biotin Uyarıları

Herhangi bir ek almadan önce daima doktorunuza danışın. Bazı koşullar ve ilaçlar düşük seviyelerde biyotine neden olabilir.

Olası yan etkiler
Biotin takviyeleri, deri döküntüleri, sindirim rahatsızlığı, insülin salınımı, akne ve böbrek sorunları gibi bazı yan etkilere neden olabilir.Uzun süreli veya yüksek dozda kullanımın güvenliği tartışmalıdır.

Diğer takviyelerde olduğu gibi, biotin takviyeleri hamile kadınlar, emziren anneler, çocuklar ve tıbbi durumu olan veya ilaç kullananlarda güvenlik açısından test edilmemiştir.