D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini eksikliği belirtileri

D vitaminin en iyi kaynağı güneş ışınları olduğundan, Kış aylarında, , çoğumuz yeterli D vitamini almıyoruz.  Bu ve bunun gibi etkenlerle D vitamini eksikliği gelişmesi çeşitli sorunlara yol açmaktadır.

D vitamini ve depresyon

Birçok çalışma D vitamini eksikliğini depresyonla ilişkilendirmiştir. Araştırmacılar düşük D vitamini düzeylerinin, özellikle depresyon öyküsü olan kişilerde depresif belirtilerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Amerikan Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, araştırmacılar daha yüksek D vitamini düzeylerine sahip olanların (gıda kaynaklarından D vitamini alımının daha yüksek olduğu) daha az depresif belirtiye sahip olduklarını bulmuşlardır. D vitamini, önemli iki nörotransmitter, dopamin ve norepinefrinin fonksiyonunu etkileyebilir.

D vitamini eksikliğinde ne olur, D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

Tabii ki, D vitamini eksikliği yalnız ruh sağlığını etkilemez.  D vitamini eksikliğine farklı sorunlar gelişebilmektedir:

Alzheimer hastalığı; Journal of Neurology’de yayınlanan bir 2014 araştırması, yaşlı yetişkinlerde orta-şiddetli D vitamini eksikliğinin, Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere bazı bunama biçimlerinin riskini ikiye katlayabildiğini ortaya koymuştur.
Prostat kanseri ; Başka bir araştırma Düşük kan D vitamini seviyeleri ile agresif prostat kanseri arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.
Erektil işlev bozukluğu; Journal of Sexual Medicine dergisinde yayınlanan bir 2014 çalışması, ciddi erektil disfonksiyonlu (ED) erkeklerin hafif ED’li erkeklere göre D vitamini düzeylerini anlamlı derecede düşük bulduklarını ortaya koymuştur.
Şizofreniye yatkınlık; Ayrıca D vitamini eksikliği olan kişiler, yeterli vitamin D düzeyine sahip kişilerle karşılaştırıldığında şizofreni tanısı koyma olasılığının iki katıdır.
Kalp hastalığı; Amerikan Kardiyoloji Kliniği’nin 63. Yıllık Bilimsel Oturumu’nda sunulan araştırmaya göre, D vitamini eksikliği, ciddi kalp hastalığı vakalarına bağlanmıştır.

D vitamini eksikliği belirtileri

Ama D vitamini eksikliği olup olmadığını nasıl anlarsınız? En iyi yol basit bir kan testi. Birincil bakım doktorunuz size yardımcı olabilir. Ama burada başka anlatım işaretleri var:

1. Kemiklerin Kırılganlığı

D vitamininin kritik rollerinden biri, bağırsakların kalsiyumu kan dolaşımına emmesine yardımcı olmaktır. Yeterli D vitamini olmadan, vücudumuz ihtiyaç duyduğu kalsiyumu elde etmek için kemikleri yıkacak. Bir çalışmada, kemik kaybı için tedavi edilen kadınların yüzde 50’sinde D vitamini düzeylerinin yetersiz olduğu görülmüştür. Araştırma, yeterli vitamin D alımının kemik yoğunluğunu azaltan ve kemik kırılmaları riskini artıran osteoporozu önleyebileceğini göstermektedir. Kemik kitlesinin gelişmesi 30 yaş civarında durdurduğu için, D vitamini destekleri kemikleri iyi durumda tutmak için önemlidir.

2. Kronik Ağrı ve Kas Zayıflığı

D vitamini eksikliği de eklem ve kaslarınızın ağrımasına neden olabilir. Araştırma, D vitamini eksikliği ve her türlü kas-iskelet ağrısı arasındaki bağlantıyı ilişkilendirmiştir.  Bununla birlikte, iyi haber, kas zayıflığının D vitamini takviyesiyle azalmasıdır. Batı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, “Kas gücünde iyileşmenin genellikle bir ila iki ay içinde olduğu gözlemlenmiştir” diyor.

3. Saç Dökülmesi

D vitamini eksiklikleri saç dökülmesine sebep olabilir. Vücutta yeterli oranda D vitamini yoksa yeni saç oluşumu da durabilir.

4. Uyuşukluk

Klinik Uyku Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, gündüz uykulu olmak  ve uyuşukluk ile D vitamini düzeylerinin düşüklüğü arasında anlamlı bir ilişki olduğunu saptamışlardır.

5. Yüksek Tansiyon

D vitamini eksikliği yüksek tansiyona sebep olabilir. 155.000’den fazla kişiyi kapsayan geniş çaplı bir genetik çalışma, hipertansiyon ve D vitamini eksikliği arasındaki bağlantıyı gösterdi. Yüksek konsantrasyonlarda 25-hidroksivitamin D olanlar kan basıncını düşürmüş ve bu nedenle hipertansiyon riskini azaltmıştır. Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi’nden Dr. Vimal Karani, “Çalışmamız, bazı D vitamini takviyeleri veya gıda takviyesi yoluyla kardiyovasküler hastalık vakalarının önlenebileceğini güçlü bir şekilde göstermektedir.”

6. Aşırı Terleme

D vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri terlemek olabilir. Vücut ısınız belli bir düzeyin üzerine çıktığında  terlersiniz. Çoğu zaman, bu bir sorun değil. Terleme aslında sağlığınız için iyidir, çünkü cildin altındaki yağ hücrelerinde bulunan toksinleri açığa çıkarır. Bununla birlikte, aşırı terleme D vitamini eksikliğini gösterebilir.

7. Düşük Bağışıklık

D vitamininin bağışıklık sistemi için de önemli bir rolü vardır. Antibiyotikler bulunmadan önce, tüberküloz gibi enfeksiyonları tedavi etmek için D vitamini kullanıldı. Artmış enfeksiyon ile birlikte daha düşük D vitamini düzeylerini ilişkilendiren çok sayıda çalışma vardır. Örneğin, bir çalışmada, düşük D vitamini düzeylerine sahip olan kişilerin, solunum yolu enfeksiyonu geçirme sıklığının, yeterli seviyelerde olanlara göre daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Diğer çalışmalar, D vitamini eksikliğinin çocukları solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın hale getirdiğini ve bir kişinin gripten kaçınmasını sağlamada rol oynayabileceğini göstermektedir.

8. Sinirlilik ve Depresyon

D vitamini eksikliği ve depresyon arasında güçlü bir ilişki vardır.Yüksek dozda D vitamini alan yetişkinlerin iki ay sonra depresyon belirtilerinde azalma gözlenmiştir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir