D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği

Yeterli Güneş alamıyorsanız, süte alerjiniz varsa veya katı bir vegan diyetine bağlıysanız D vitamini eksikliği riski altında olabilirsiniz. Güneşten gelen vitamin olarak bilinen D vitamini, cildin güneş ışığına maruz kalmasına tepki olarak vücut tarafından üretilir. Ayrıca bazı gıdalarda (bazı balıklar, balık yağları ve yumurta sarısı dahil olmak üzere) ve süt ve tahıl ürünlerinde doğal olarak bulunur.

D vitamini eksikliği Belirtileri Nelerdir

D vitamini eksikliği olması, osteoporoz veya kemik kaybına ve potansiyel olarak mevsimsel depresyona yatkınlığa neden olabilir.

D vitamini eksikliği her zaman belirgin semptomlara sahip değildir ancak tedavi edilmezse önemli sağlık etkileri olabilir. Bunlar kemik ve kas ağrılarını ve kemiklerin yumuşamasına (çocuklarda raşitizm) ve osteomalazi (yetişkinlerde) içerebilir.

Bazı insanlar aşağıdakiler dahil olmak üzere D vitamini eksikliği riski daha yüksektir:

Doğal olarak çok koyu tenli insanlar – çünkü koyu tenli pigment (melanin) UV radyasyonunu absorbe etmez
Önceki cilt kanserleri, bağışıklık sistemini baskılayan veya hassas ciltler , güneşten aşırı korunması gereken insanlar.
Çok kapalı giyinen insanlar
Kapalı mekanlarda  uzun zaman geçiren insanlar
obez insanlar
Kronik fibrozis, çölyak hastalığı ve inflamatuar barsak hastalığı gibi son dönem karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve yağ malabsorpsiyon sendromları gibi vitamin D metabolizmasını etkileyen bir hastalığı olan kişiler
D vitamini metabolizmasını etkileyen ilaçları alan insanlar
D vitamini eksikliği olan annelerin emzirilmiş bebekleri (D vitamini ile takviye edilen mamalar kullanılabilir)
D vitamini eksikliği riski altında olabileceğinizi düşünüyorsanız, tavsiye almak için doktorunuzla görüşün. Doktorunuz D vitamini takviyesi almanızı tavsiye edebilir.

D vitamini eksikliği olan kişiler için bile UV’ye aşırı maruz kalmak kesinlikle tavsiye edilmez.

D vitamini alımını artırmanın faydaları nelerdir?

Önceki gözlemsel çalışmalarda, bilim adamları D vitamininin sahip olabileceği potansiyel etkiyi analiz etmişlerdir, D vitamini ve aşağıdaki hastalıkların ilişkisi olabileceği görülmüştür:

Kalp hastalığı
Kanser
Klinik depresyon
Bilişsel düşüş ve Alzheimer hastalığı
Metabolizma ve obezite
Tiroid hastalığı
Multipl skleroz
Tip 1 ve Tip 2 diyabet
Romatoid artrit
İnflamatuvar bağırsak hastalığı
Sedef hastalığı

Şimdiye kadar elde edilen bulgular, yeterli D vitamini alıp kronik hastalığı tedavi etmek arasında bir ilişki olabileceğini düşündürmektedir, ancak şu an için, sadece iki faktör arasındaki ilişki, henüz net olarak kanıtlanabilmiş bir ilişki değildir.

Şimdiye kadar güneş ışığı vitaminleri üzerine yapılan araştırmalar çoğunlukla gözlemseldir veya küçük çalışma popülasyonlarında gerçekleştirildiğinden, uzmanlar D vitamininin kronik hastalık riskini ne ölçüde etkilediğini veya bunun mümkün olup olmadığını bilmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu kabul ederler.

 

D vitamini eksikliği belirtileri ve sağlık riskleri

Kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü , D vitamini eksikliğiniz olduğu anlamına gelebilir. Ancak, birçok insan için, semptomlar hafiftir. Yine de, semptomlar olmadan bile,düşük D vitamini sağlık riskleri oluşturabilir. D vitamini eksikliği aşağıdakile sağlık sorunları ile ilişkili görülmektedir:

Kardiyovasküler hastalıktan artan ölüm riski
Yaşlı yetişkinlerde bilişsel bozukluk
Çocuklarda şiddetli astım
Kanser

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir