D vitamini nelerde var ?

D vitamini nelerde var ?

İnsanlar gıdalardan fazla D vitamini alamazlar. Cildiniz güneşten gelen UV ışınlarına maruz kaldığında vücudunuz D vitamini yapar. D vitamini Nelerde var sorusunun en net yanıtı güneştir. D vitamini almak için her gün sadece birkaç dakika güneş ışığını almanız yeterlidir. Ancak, kışları ve çok güneş almayan yerlerde D vitaminini güneşten alma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda D vitamininden yüksek çeşitli besinler almanız ve D vitamini takviyeleri kullanmanız tavsiye edilir.

Ne kadar güneş yeterlidir?

D vitamini seviyeleri mevsimlere göre doğal olarak değişir. Yazın, çoğu insan yeterince güneşlenerek D vitaminini üretebilir , çünkü UV seviyeleri yüksektir ve dışarıda daha fazla zaman geçiririz. Bu aylar boyunca,  sabahları ya da öğleden sonraları birkaç dakika güneşte kalmak yeterli D vitamini seviyesi için yeterlidir.

Kış aylarında ve güneşi az alan bölgelerde güneşten yeterli D vitamini elde edilemez ve takviyelere ihtiyaç duyulabilir.

Vücut sadece bir seferde sınırlı miktarda D vitamini alabilir. Güneşte fazladan zaman geçirmek D vitamini seviyelerini arttırmaz, ancak cilt kanseri riskinizi artırır.

Çoğu uzman, 1 ile 70 yaş arası herkes için günlük 600 IU D vitamini alınmasını önermektedir. Bebekler yaklaşık 400 IU olmalı ve 70 yaşından büyük insanlar yaklaşık 800 IU almalıdır.

D vitamini nelerde vardır, D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini yüksek olan çok fazla yiyecek olmasa da bir kaç alternatif vardır. Dışarıda yeterince güneş olmadığında çeşitli besinlerle D vitamininizi biraz artırabilirsiniz, ya da doktorunuzla konuşup takviye önerileri alabilirsiniz. D vitamini hangi besinlerde bulunur  sorusunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz:

Somon

Yağlı balıklar (somon balığı, pisi balığı, morina balığı ve ton balığı gibi) D vitamininin en iyi besin kaynaklarından biridir. 100 gr lık bir fileto yaklaşık 600 IU sunar, ki bu da çoğu insanın günlük olarak yenmesi tavsiye edilen miktara yakındır.

Yumurtalar

Özellikle yumurta sarısı – yumurtadaki D vitaminin tamamı yumurta sarısında bulunur. Bazı yumurtalar diğerlerinden daha yüksek seviyelere sahiptir. Yumurtalar diyetinize D vitamini eklemek için iyi bir yoldur. Her yumurta sarısının yaklaşık 40 IU’luk D vitamini vardır, bu nedenle iki yumurta yemek günlük alımınıza 80 IU katkıda bulunur. Yumurtalar da mükemmel bir protein ve lutein kaynağıdır. Bir yumurta yaklaşık 70 kaloriye sahiptir.

D vitamini ile Takviye edilmiş süt

250 ml inek sütü, en az 100 IU D vitamini içerir, ancak D vitamini takviyesi yapıldıysa ne kadar yapıldığına bağlı olarak değişir. Pirinç, soya ve badem sütü de takviye edilebilir; etiketi kontrol edin.

Zenginleştirilmiş Kahvaltılı Gevrekler

Kepekli tahıllar ile yapılırsa ve eklenmiş şeker düşükse, kahvaltılık gevrek sizin için iyi olabilir. Kahvaltılık gevrekleri vitamin ve minerallerle takviye etmek yaygın bir uygulamadır, bu yüzden genellikle bir fincan kuru gevrekte yaklaşık 100 IU D vitamini bulursunuz. Tam tahıllı hububatlar aynı zamanda birçok vitamin ve mineral ile birlikte lifin de iyi bir kaynağıdır.

Balık Yağı

Sadece bir çorba kaşığı, morina karaciğeri yağı yaklaşık 1,300 IU D vitamini içerir – bu listedeki diğer yiyeceklerden daha fazladır. Omega-3’ler ve A vitamini açısından da zengindir. Ek olarak alınabilir ve bağışıklıkla da yardımcı olabilir.

İstiridyeler

İstiridye şaşırtıcı derecede düşük kalorilidir ve içerdiği D vitamini, B12 vitamini, bakır ve çinko gibi besin maddelerinde şaşırtıcı derecede yüksektir. İstiridye türüne bağlı olarak porsiyon başına yaklaşık 300 IU veya daha fazla içerirler.

Mantarlar

Mantarlar, takviye edilmiş gıdaların yanı sıra D vitamini içerebilen tek bitki kaynaklı kaynaklardır. Sadece ışığa maruz kaldıklarında vitamin üretirler, bu nedenle kapalı alanlada yetişen mantarlar çok az D vitamini içerebilirler. D vitamini almayı mantarlardan almayı planlıyorsanız, yeterli UV ışığı veya güneş ışığına maruz kaldıklarından emin olun.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir