D vitamini Nedir, D vitamini faydaları

D vitamini Nedir, D vitamini faydaları

D vitamini vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu birçok vitaminden biridir. Vücudun, kemiklerin oluşturan, kemiklerin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlayan kalsiyumu emmesine yardımcı olur. D vitaminini eksikliği; yumuşak, kırılgan kemiklere; kemik ağrısına; ve kas ağrısı ve halsizliğe sebep olabilir.

D vitamini nedir ve neden gereklidir? D vitamininin faydaları nelerdir?

D vitamini yağda çözünebilen bir vitamindir, bu da vücudun sadece yağ içeren gıdalarla tüketildiğinde emebileceği anlamına gelir. Yağ emiliminde sorun yaşayan insanlar insanlar,  D vitamini eksikliğine de yatkın olabilirler.

Ayrıca, vitamin D’nin vücudun yeterli kalsiyum ve fosfor almasına yardımcı olmadaki rolü de önemlidir. Bu mineraller güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için kritik öneme sahiptir. Örneğin, çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalazi ve yaşlılarda osteoporoz gibi durumları önlemek için bol miktarda D vitamini alınması önemlidir.

D vitamini vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu önemli bir vitamindir.

Kalsiyum emilimini sağlar. D vitamini kalsiyum ile birlikte kemikleri oluşturmaya ve kemikleri güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Muhtemelen diyetle yeterli D vitamini elde edemezsiniz. Aslında, güneş ışığı ve D vitamini takviyeleri bu vitaminin en iyi kaynaklarıdır. Koyu tenli bir cildiniz varsa, güneşten korunuyorsanız, güneşi az alabileceğiniz bir bölgede yaşıyorsanız ya da obez iseniz ve bunun gibi çok sayıda faktör D vitamini alımınızı düşürebilir ve takviyelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

D vitamini bağışıklık fonksiyonumuzu, inflamasyon seviyelerini ve hücre büyümesini de etkileyebilir

Vitamin D2 ve D3 Arasındaki Fark Nedir?

D vitamini – D2 vitamini ve D3 vitamininin iki ana formu vardır – ve bunların arasındaki fark kimyasal yapıları ve üretildikleri şekliyle ilgilidir.  D3 vitamini, vücudun güneş ışığından aldığı doğal D vitamini formudur.

Ne Kadar D vitamini Almalıyız

Yetişkinler için günlük tavsiye edilen doz, 50 yaşın altındaki erkekler, kadınlar ve hamile / emziren kadınlar için günlük 5 mcg’dir (200 IU). 50-70 yaş arası insanlar Günde 10 mcg günlük (400 IU) almalı ve 70 yaşın üzerindekilar günde 15 mcg almalıdır (600 IU).  D2 (ergocalciferol) yerine D3 (kolekalsiferol) sağlayan takviyeleri tercih edilir bulun. D vitamini eksikliği olan herkes, doktoru ile alım düzeylerini tartışmalıdır.

5 yaşına kadar olan çocuklar için alım miktarı, günde 5 mcg almalıdır (200 IU).

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir