Glukozamin kondroitin

Glukozamin kondroitin

Glukozamin nedir?

Glukozamin vücut tarafından doğal olarak üretilen bir şekerdir. Kıkırdak yapı taşlarından biridir. Kıkırdak, kemiklerin uçlarını birbirine koruyarak kemiğin uçlarını korur ve korur. Glukozamin iki şekilde gelir – glukozamin sülfat ve glukozamin hidroklorür. Glukozamin takviyeleri genellikle yengeç, ıstakoz veya karides kabuklarından yapılır, ancak bazı takviyeler Glukozamin bitki formundan yapılır. Bunlar tablet veya sıvı olarak ve sıklıkla kondroitin ile birlikte bulunurlar.

Kondroitin nedir?

Kondroitin vücutta bulunan doğal bir maddedir. Su ve besin maddelerinin kıkırdağın içine süngerimsi ve sağlıklı kalmasını sağladığına inanılmaktadır. Kondroitin, sığır (inek) veya köpek balığı  kıkırdaklarından yapılan kondroitin sülfat takviyeleri olarak mevcuttur.

Bu takviyeler eklem iltihabına nasıl yardımcı olur?
Bu takviyelerin, kıkırdağın parçalandığı osteoartritli (OA) kişiler için yararlı olabileceğine inanılmaktadır. Glukozamin ve / veya kondroitin takviyelerinin alınmasının ağrıyı hafifletebileceği ve OA’daki kıkırdağın parçalanmasını önleyebileceği veya yavaşlatabileceği düşünülmektedir. Not: Çalışmaların çoğu sadece dizlerin OA’larına bakmış, diğer eklemlerle ilgili çok az çalışma vardır (örneğin kalça, el, sırt). Bugüne kadar bu takviyelerin diğer artrit formları için etkili olduğuna dair kanıt yoktur.

Önerilen doz nedir?
Glukozamin sülfat: günde 1500mg
Glukozamin hidroklorür: Günde 1500mg (not, glukozamin sülfatın daha etkili olduğu önerilmektedir)
Kondroitin sülfat: günde 800 – 1000mg
Farklı markalar farklı miktarlarda glukozamin ve kondroitin içerir. Doğru dozu almak için ve kaç tablet almanız gerektiğini görmek için içerik etiketlerini okuyabilir veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Bir etkiyi fark etmek ne kadar sürer?
Herhangi bir iyileşme fark etmeden önce dört ila altı hafta boyunca takviyeleri almanız gerekebilir. Belirtilerinizde hiçbir değişiklik olmazsa, Glukozamin kondroitin takviyesinin sizin için yararlı olmayacağı muhtemeldir ve artritinizi yönetmenin diğer yolları hakkında doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir