Omega 3 nedir, Omega 3 ne işe yarar ?

Omega 3 nedir, Omega 3 ne işe yarar ?

Omega-3 Nedir?

Omega-3, en az 15 farklı yağ molekülünden oluşan bir ailedir. EPA, DHA ve ALA gibi ana aile üyelerinden bazılarını duymuş olabilirsiniz. Molekül grubunun her bir üyesi benzersiz bir yapıya ve fonksiyona sahiptir. Ancak hepsi, molekülün bir ucunda bir karboksil grubuna (COOH) sahiptir ve aşırı esneklik ile karakterize edilirler.

Çoklu çift bağları nedeniyle, bu uzun zincirli, esnek moleküller, diğer moleküller ile olan yakınlık ve etkileşime bağlı olarak, uzamsal yapılarını bir saniye içinde bükebilir, sallayabilir ve değiştirebilir. Bu esneklik, omega-3’lerin vücuttaki birincil rollerinden birini yerine getirmeleri için çok önemlidir: iyi işleyen bir hücre zarının korunmasına yardımcı olunması.

Omega-3’ler nasıl çalışır? Omega-3 ne işe yarar ?

Omega-3 yağ asitleri, hücrenin bekçileri olarak görev yapar ve hem besinlerin hem de atık ürünlerin membran boyunca geçişini düzenler. Dahası, omega-3’ler, hücre membranı reseptörlerine yapı ve bağlantı sağlayarak hücreler arasındaki sinyallemeyi teşvik eder. Bu reseptörler, hücre zarının yüzeyindeki bir yapboz parçası gibi yerleşerek, özel hormonlar ve metabolitleri beklerler.

Şimdi, omega-3 moleküllerini denklemden çıkardığınızda ve trans ve doymuş yağlarla değiştirdiğinizde hücreye ne olduğunu hayal edin. Hücre membranı, iyi besin değişimini önleyerek sertleşir. Omega-3’lerden yoksun olduklarında hücrelerin açlık ve kabızlık çektiğini düşünebilirsiniz. Reseptörlere gelince, artık hücre zarında bir yerleri yoktur. Bunun yerine, harap bir ev gibi, delikleri ve kapalı pencereleri ve kapıları olan bir zar görünümü vardır.

Omega-3 Eksikliği Neden Önemli Bir Sağlık Problemidir?

Ne yazık ki, çoğu insan düzenli olarak yağlı balık yememekte ya da omega-3 takviyelerinin etkili dozlarını almamaktadır. Bazı araştırmacıların belirttiği yaptığı gibi, uzun vadeli omega-3 eksikliğinin ciddi sonuçları vardır. Bir Harvard çalışması, omega-3 eksikliğinin her yıl 96.000 ölümden sorumlu olabileceğini bile iddia etmiştir .

Omega-3’ler, hücrenin metabolizmasının önemli bir parçası olup, moleküller hızla tüketilir. Kalsiyum gibi minerallerin aksine (tipik olarak nispeten uzun bir süre kemikte kalır), hücrelerin düzenli olarak omega-3 moleküllerine ihtiyacı vardır. Bu, optimal hücre işleyişi için her gün belirli miktarda omega-3’ün alınmasının neden önemli olduğunu açıklıyor.

Omega 3 Nedir, Omega 3 ne işe yarar ?

Omega 3 eksikliği nelere sebep olur ?Omega-3 Neden İltihapla Savaşmaya Yardımcı Olur?

Omega 3 ün faydaları çok fazladır, Hücre zarını muhafaza etmenin yanı sıra, omega-3 molekülleri vücudun inflamatuar yanıtını birkaç farklı mekanizma yoluyla kontrol etmeye yardımcı olur:

İlk ve en önemlisi, omega-3’ler çoğu bitkisel yağda ve işlenmiş tüm gıdalarda bulunan proinflamatuar omega-6’ları dengeler veya nötralize eder. Diyetimizde omega-6’ların belirli bir miktarına ihtiyaç duyduğumuz halde, aşırı miktarda omega-6 tüketmek bedenlerimizle hasara yol açar. Omega 3 eksikliğinde Sonuç? Şişlik, ağrı ve eklem fonksiyonlarının kaybı – tüm iltihap belirtileridir.

Omega 3 eksikliği, Uzun vadede, bu kronik iltihaplanma, Alzheimer, artrit, kalp hastalığı ve hatta belirli kanser türlerinde olduğu gibi daha kronik kronik hastalıklar için yangını ateşlemenize yardımcı olur.

Son zamanlarda araştırmacılar, EPA ve DHA’nın daha güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip yeni metabolitler için yapı taşları oluşturduğunu da keşfetmişlerdir . Görünüşe göre, bu yeni metabolitler özellikle beyinde devam eden inflamasyonu durdurabilmektedir.

Tam Spektrum Omega-3 Yağı Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?

Omega-3 molekülünün birçok fonksiyonuna baktığımızda, günlük olarak ne kadar omega-3 tükettiğimiz ve elde ettiğimiz kaliteden endişe duymamız gerektiği açık.

Her gün yeterli doz almazsanız, omega-3’ler hücre zarında temel işlevlerini yerine getiremez veya omega-6 moleküllerinin bolluğu ile rekabet edemez. Oksitlenmiş, sıradan balık yağı tüketirsek, omega-3’ler antioksidan işlevlerini kaybeder. Ve eğer omega-3 ailesinin tam spektrumundan ziyade sadece bir tür omega-3 alırsak – farklı yağ asidi ve metabolit etkileşimlerinden gelen sağlık yararlarını kaybederiz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir